Proč (ne)počítat kalorie?

Počítat či nepočítat kalorie? Existují dva tábory. Jeden urputně kalorie počítá, protože to je přece stará známá fyzika neboli příjem versus výdej. Jiní vsází více na hormony a na to, jak tělo doopravdy funguje. Jak je to tedy doopravdy?

chocolate-183543_640 

Ve skutečnosti ani jeden směr nemůže existovat bez toho druhého. Určitě je dobré mít nějaké povědomí o tom, kolik toho zhruba sníte a jaký máte výdej a také jaký je váš bazální metabolismus, respektive jakou energii vaše tělo potřebuje pro základní životní funkce.

Pokud si ovšem budete každý den počítat přesné kalorie, kde je napsáno, že pokaždé o půlnoci dojde k „vyresetování“ vašich hodnot a připíší se vám zase ty dané kalorie na další den? Vaše tělo určitě neví, že zrovna v tu danou chvíli se něco takového děje. Naopak, pokud budu držet půst, tak zrovna v „tu chvíli“ bude moje tělo ve velkém kalorickém deficitu a jakmile půst přeruším, v „ten okamžik“ budu ve velkém kalorickém přebytku. Ale to ještě neznamená, že zákonitě budu v po tuto krátkou dobu nabírat tuk.

Fyzika sice funguje, ale v těle nemůžeme ignorovat další pochody a součásti lidského těla, které určují pravidla. Těmi jsou nejčastěji hormony a množství zánětů v těle. Někdo bude tvrdit, že je přece jedno, pokud v daný den přijmu stejné množství kalorií v 6 jídlech anebo jen ve dvou po sobě jdoucích jídlech. Z hlediska fyziky to jedno být může, nicméně z hlediska hormonů se dějí docela zásadní změny. Pokud budete jíst 6 jídel denně, neustále stimulujete inzulín a tím pádem se nevyplavuje glukagon (díky němuž vlastně hubneme), protože jednoduše nemá časový prostor se vyplavit. Jinak fungují další hormony ghrelin a leptin (hormony hladu a nasycení).
Pokud vaše tělo navíc obsahuje spoustu zánětů, dochází k odlišné distribuci živin po těle. V krajním případě se může stát, že vůbec nevstřebáváte potřebné živiny.

Když se nacházíte ve stavu ketózy nebo držíte přerušovaný půst, vaše tělo produkuje ketony. Celé tělo se chová úplně jinak, platí naprosto odlišná pravidla – i na buněčné úrovni. To je důvod, proč u těchto nástrojů, zdůrazňuji ne diet, nemusíte tolik řešit příjem versus výdej. Samozřejmě to neplatí pro extrémní případy. Pokud budete v ketodietě jíst 300 a více gramů tuků denně, tak pravděpodobně také nezhubnete. Je potřeba si určit nějakou zdravou hranici.
Velkou výhodou stavu ketózy je ten, že nedochází ke zpomalování metabolismu, jelikož ketony udržují svalovou hmotu. Proto i přes razantní snížení hmotnosti nedojde ke snížení metabolismu, což u jakékoliv jiné diety z fyziologického hlediska zkrátka není možné.

O ketodietě bude již brzy můj nový e-book ke stažení zdarma na mých webových stránkách
www.lena-profesionalnikouc.cz